Siły powietrzne wojska polskiego – jak dzielimy, gdzie się znajdują?

 Współczesne polskie siły powietrzne mają jasną i czytelną strukturę. Różnego rodzaju jednostki znajdują się w różnych miejscach naszego kraju. Warto dokładnie wyodrębnić, warto dokładnie zainteresować się faktami związanymi z tego typu kwestiami i na tej podstawie po prostu doskonale poszerzyć swoją wiedzę.

Wszystkie jednostki posiadają odpowiednie ponumerowanie oraz odpowiadają za innego rodzaju zadania, a także stacjonują w różnych miejscach Polski co ma również kluczowe, strategiczne znaczenie.

1 – Skrzydło Lotnictwa Taktycznego. Jeżeli mowa o tym skrzydle to siedziba główna znajduje się w Świdwinie, a także jedna z baz lotnictwa taktycznego tam urzęduje. Głowno dowodzący czyli komendant ma swoją siedzibę w Mirosławcu. A oprócz bazy lotniskowej w Świdwinie znajdziemy dwa dodatkowe lotniska będące w użytkowaniu tego skrzydła znajdujące się w Malborku oraz Mińsku Mazowieckim.

2 – Skrzydło Lotnictwa Taktycznego. Kolejne skrzydło odnośnie taktycznego lotnictwa z siedziba główną i komendantem w Poznaniu. Do tego dodatkowo lotnisko w Łasku oraz batalion odpowiedzialny za dbanie o infrastrukturę, mieszczący się w Jarocinie.

3 – Skrzydło Lotnictw Transportowego czyli baza główna w Powidzu. Bazy lotnictwa znajdują się na takich lotniskach jak Warszawa-Okęcie, Kraków-Balice, Powidz. Dodatkowo trzy miejsca gdzie zlokalizowano grupy poszukiwawczo-ratownicze w Świdwinie, Mińsku Mazowieckim oraz Krakowie Balicach.
polska2
4 – Skrzydło Lotnictwa Szkolnego czyli jednostka znajdująca się w Dęblinie. Słynna i znana w całym kraju szkoła w Dęblinie. Tutaj szkoli się przyszłych pilotów wojskowych. Do tego jedna jednostka w Radomiu.

5 – Ośrodek Radioelektroniczny z siedzibą w Grójcu, odpowiedzialny za kontrolę lotów, bezpieczeństwo w trakcie wykonywania czynności przez lotników i ich maszyny.

6 – Dywizjony Rakietowe i Obrony Powietrznej zlokalizowane w wielu miejscach kraju. Czyli Sochaczew, Olszewnica Stara, Gdynia Grabówek, Bytom, Mrzeżyno.