Ranking. Jaki dobry nóż wybrać? Składany, mora czy survivalowy?

Poniżej przedstawiam mój ranking najlepszych noży składanych. Propozycje cenowe do 100 zł i powyżej

Nóż składany Ontario RAT 1 Folder

Nóż składany Ontario Rat 1. To doskonały nóż składany, mający dość spory rozmiar na tle innych podobnych. Jego rękojeść została wykonana z połączenia nylonu i włókna szklanego, co sprawia, że jest bardzo wytrzymała, upadek mu nie straszny. Dodatkowo doskonale trzyma się w dłoni, nie ma opcji aby się wyślizgnął. Zabezpieczenie ostrza poprzez blokadę typu liner lock. Ostrze pozwala na pewne cięcia oczywiście do pewnego poziomu, przy najprostszych pracach. Doskonały w codziennym zastosowaniu jak i również na „spokojniejsze” wyjścia w teren.

 

Nóż składany Benchmade 551 Griptilian

Nóż składany Benchmade 551 Griptilian czyli bardzo dobry sprzęt w przystępnej cenie. Rękojeść noża została wykonana z dobrego materiału i do tego ergonomia kształtują gwarantują najwyższą jakość użytkowania. Mamy do czynienia z prostotą ale to sprawia, że nie ma problemów z chwytem, dzięki czemu użytkowanie noża Benchmade 551 Griptilian jest niezwykle komfortowe. Dodatkowo nóż posiada doskonale przygotowany klip, co pozwala na proste i bezpieczne transportowanie noża. Dobrze przygotowane ostrze to gwarancja wykonywania nim wielu prac, nawet tych trudniejszych.

Nóż Cold Steel SRK

Nóż Cold Steel SRK Black VG-1 czyli znakomity nóż taktyczny, pozwalający na wielorakie wykorzystanie. Przede wszystkim mowa o takich sprawach jak doskonała jakość wykonania, mowa tutaj o ostrzu stalowym. Znakomicie dzięki temu spisuje się w różnego rodzaju sytuacjach. Czy to na wypadach typu survival czy też zwykłym biwakowaniu. Rękojeść z wcięciami gwarantuje pewność chwytu. Dodając do tego przystępną cenę mowa o naprawdę znakomitym nożu taktycznym

Nóż składany Opinel No.12 Carbon

Nóż składany Opinel No. 12 Carbon czyli coś dla tych którzy cenią sobie wysoką jakość, bardzo dobre wykonanie, solidność w każdym calu. Nóż może nie rzuca na kolana swoim designem to jednak możemy mieć pewność, że to jego atutu. Prosta konstrukcja sprawia, że trzeba być specjalistą by go zniszczyć, popsuć. Naturalnie w tym wszystkim znakomicie została przygotowana rękojeść która gwarantuje komfortowy i bezpieczny chwyt. Naprawdę doskonała jakość w przystępnej cenie

Nóż Mora Companion Heavy Duty MG Carbon Steel

Nóż Mora Companion Heavy Duty to w pierwszej kolejności sprzęt w pełni uniwersalny, do wykorzystania w wielu sytuacjach, przy przeróżnych wyprawach. Co zasługuje na uwagę w tym modelu? Oczywiście doskonale przygotowana rękojeść, jest solidnie wykonana, a równocześnie z uwagi na to że jest z gumy. To powoduje, że nóż trzyma się pewnie i nie ma problemów przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Ostrze doskonałe ale przecież mowa o nożu do różnorodnego użytku. Dobry sprzęt, jeżeli komuś potrzebny nóż mora to trafił doskonale

Jak wybrać dobry nóż, co wiedzieć o nożach?

Zakup noża, niezwiązany z kuchennymi zadaniami, to skomplikowany proces. Producenci proponują coraz więcej różnego rodzaju produktów, dedykowanych do różnych działań. Równocześnie pojawia się coraz więcej specjalistycznych sklepów i coraz większe grono Polaków pragnie zakupić sobie dobry nóż, nawet kiedy nie ma w planach jego używania. Trzeba zatem dowiedzieć się w jaki sposób dobierać noże, jak wybierać z przeróżnych ofert, jak się nie dać nabrać na super oferty, super promocje.

Przeznaczenie noża

Jesteś grzybiarzem, wędkujesz, a może lubisz wycieczki w trudny teren, lubisz biwakować w leśnej głuszy? Myślisz o tym żeby robić różnego rodzaju tricki nożem albo po prostu survival to twoja pasja? Każdy ma inne spojrzenie na przeznaczenie noża i dlatego należy znaleźć odpowiednią kategorię noży dla siebie.

Producenci doskonale znają potrzeby klientów i dlatego oferują cały szereg noży. Specjalnie przygotowane noże dla grzybiarzy na grzyby, wędkarzy (na ryby), w góry, posiadające wieloraki e zastosowanie. Specjalistyczny nóż survivalowy dla wyruszających na spotkanie z dziką przyrodą czy też noże taktyczne, sprawdzające się w różnych warunkach. Warto tutaj wiedzieć jednak, że noże możemy podzielić na dwa rodzaje, ze stałą głownią oraz składane.

Nóż składany czy stała głownia?

Różnica jest zasadnicza, noże składane po prostu się składa dzięki czemu są mniejszych rozmiarów, nie wymagają inwestowania w odpowiednie etui, pochwy, a do tego zajmować będą miało miejsca. Z kolei noże ze stałą głownią potrzebują odpowiednie zabezpieczenia ale równocześnie są natychmiastowo gotowe do użycia. Posiadacze noży ze stałą głownią cenią sobie również wysoki poziom bezpieczeństwa, dobrze zapakowany nóż tego typu przypadkowo nie wyrządzi krzywdy jego właścicielowi. Nóż mora, noże myśliwskie czy survivalowy cechują się właśnie tym, iż posiadają stałą głownię.

Pochodzenie noża

Istotny fakt przed podjęciem decyzji o zakupie noża. Każdy nóż gdzieś powstał i dlatego należy sobie jednoznacznie poszukać informacji o tym kto jest producentem konkretnego noża, czy firma która go przygotowała specjalizuje się w tej dziedzinie czy mowa o masowej produkcji w krajach dalekiej Azji. Należy mieć pełną wiedzę o tym z jakich dokładnie materiałów został wykonany nóż oraz to jakie zastosowane zostały w nim systemy zabezpieczeń. Warto uczynić to przed zakupem żeby później nie było żadnych „niespodzianek” w trakcie użytkowania, żeby taki nóż posłużył zdecydowanie latami.

Kształt i materiał z jakiego wykonano rękojeść

Element na który często nie zwraca się uwagi, a to ogromny błąd. Przecież to z jakich materiałów powstała rękojeść i jakie ma kształty decyduje o komforcie użytkowania oraz oczywiście o funkcjonalności noża w konkretnych sytuacjach. Dlatego należy koniecznie zwracać uwagę na takie właśnie elementy.

Rękojeść noża powinna doskonale wpasować się w dłoń, mieścić się w niej tak aby nie było problemów z użytkowaniem noża.

Kształt rękojeści czyli wybór pomiędzy standardem – prostą rękojeścią, a czymś bardziej wygiętym. Noże z łukowatą rękojeścią zazwyczaj przydają się w terenie, kiedy trzeba „walczyć” z ciężkimi pracami, kiedy trzeba wszystko szybko ogarnąć. Te z prostą rękojeścią będą z kolei bardziej uniwersalne. Co prawda w trudniejszych warunkach taki nóż potrafi zmęczyć właściciela ale w codziennych pracach, przy czymś łatwiejszym jest idealny, pozwala na wielorakie używanie.

Przyczepność rękojeści czyli z jakich materiałów powinny być wykonane? Guma oraz jej wszelkie pochodne to gwarancja najlepszej przyczepności noża do ręki. Inny rodzaj materiałów z jakich przygotowana została rękojeść to metal. Użytkownicy noży z taką rękojeścią cenią sobie ich trwałość ale i często mowa o problemach z długotrwałym trzymaniem takiego noża, dłoń szybko może się zmęczyć.

Kupiłeś nóż – więc dbaj o niego i swoje bezpieczeństwo

Warto w tym miejscu również przybliżyć zasady użytkowania noży, dbania o jego stan, a także zadbania o bezpieczeństwo, zarówno własne jak i otoczenia.

Należy regularnie czyścić nóż, wykorzystując do tego odpowiednie środki. Po czyszczeniu dokładnie wysuszyć. Wszystkie elementy do których ma się dostęp odpowiednio smarować, jednak nie powinno się próbować samodzielnie rozkręcać noża celem jego pełnej konserwacji. Tę zachowajmy dla specjalistów. Szczególnie należy dbać o systemy zabezpieczeń przy nożach składanych.

Chcąc ostrzyć swój nóż należy korzystać z naturalnych rozwiązań czyli zwykłego kamienia. Decydując się na urządzenia mechaniczne pewnym jest zniszczenie ostrza.

Nóż należy przechowywać i nosić stosując maksymalne zasady bezpieczeństwa. Przy nożach składanych trzeba zawsze dokładnie sprawdzić mechanizm blokujący jego otwieranie, z kolei noże ze stałą głownią wkładać do bezpiecznych futerałów czy pochwy.

Jeżeli nóż nie działa prawidłowo, jeżeli sądzi się, że uległ zniszczeniu, to najlepiej udać się do specjalisty od jego naprawy. Samodzielne naprawy nie są wskazane, mogą zakończyć się niezbyt szczęśliwie.